400CNQ045
400CNQ045 400CNQ045 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
400CNQ045
400CNQ045 - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 400CNQ045 In Stock
Contact us
ManufacturerTE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 222A1
PackagingBulk
Part-StatusActive
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max45V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode200A
Voltage-Forward-Vf-Max-If570mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr20mA @ 45V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseTO-244AB
Supplier-Device-PackageTO-244AB
Base-Part-Number*
Description/ Features
• 150°C TJ operation
• Center tap module
• Very low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay