AP1117K33G-13
AP1117K33G-13 AP1117K33G-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1117K33G-13
AP1117K33G-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1117K33G-13 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-263
Voltage-Input6.4 V ~ 18 V
Current-Output1A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
General Description
AP1117 is a low dropout positiveadjustable or fixed-mode regulator with 1A output current capability. The product is voltage specifically designed to provide well-regulated supply for low IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1117 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25 to 5.0 with 6.4V to 18V input supply. AP1117 is available in both commercial and industrial temperature grade.
Features
• 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
• Good Noise Rejection
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V,5.0V
• SOT223-3L, TO252-3L, SOT89-3L, TO263-3L and TO220-3L Packages
• SOT223-3L and TO252-3L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay