LM2574HVN-15
LM2574HVN-15 LM2574HVN-15 - Brand New Panduit DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2574HVN-15
LM2574HVN-15 - Brand New Panduit DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2574HVN-15 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
CategoriesPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FunctionStep-Down
Output-ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output-TypeFixed
Number-of-Outputs1 Output
Voltage-Input-Min4V
Voltage-Input-Max60V
Voltage-Output-Min-Fixed15V
Voltage-Output-Max-
Current-Output500mA
Frequency-Switching52kHz
Synchronous-RectifierNo
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier-Device-Package8-PDIP
Base-Part-NumberLM2574
**The LM2574 series of regulators are monolithic integrated circuits
ideally suited for easy and convenient design of a step−down switching regulator (buck converter). All circuits of this series are capable of driving a 0.5 A load with excellent line and load regulation.**
These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and an adjustable output version.
Features
• 3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
• Adjustable Version Output Voltage Range, 1.23 to 37 V ±4% max over Line and Load Conditions
• Guaranteed 0.5 A Output Current
• Wide Input Voltage Range: 4.75 to 40 V
• Requires Only 4 External Components
• 52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
• High Efficiency
• Uses Readily Available Standard Inductors
• Thermal Shutdown and Current Limit Protection
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Control Changes
• Pb−Free Packages are Available*
Applications
• Simple and High−Efficiency Step−Down (Buck) Regulators
• Efficient Pre−regulator for Linear Regulators
• On−Card Switching Regulators
• Positive to Negative Converters (Buck−Boost)
• Negative Step−Up Converters
• Power Supply for Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay