ADP150AUJZ-2.65-R7
ADP150AUJZ-2.65-R7 ADP150AUJZ-2.65-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP150AUJZ-2.65-R7
ADP150AUJZ-2.65-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP150AUJZ-2.65-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
ProductLDO Regulators
TypeCMOS Linear Regulator
PackagingTube
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOT-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTSOT-5
Voltage-InputUp to 5.5V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output2.65V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.105V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min190mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.65 V
Operating-Supply-Current220 uA
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN2.2 V
Load-Regulation0.003 %/mA
Voltage-Regulation-Accuracy1.5 %
Dropout-Voltage105 mV
Dropout-Voltage-Max160 mV
Line-Regulation0.05 %/V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)55 dB
GENERAL DESCRIPTION
The ADP150 is an ultralow noise (9 µV), low dropout, linear regulator that operates from 2.2 V to 5.5 V and provides up to 150 mA of output current. The low 105 mV dropout voltage at 150 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range.
FEATURES
Ultra low noise: 9 µV rms, independent of VOUT
No additional noise bypass capacitor required
Stable with 1 µF ceramic input and output capacitors
Maximum output current: 150 mA
Input voltage range: 2.2 V to 5.5 V
Low quiescent current
IGND = 10 µA with zero load
Low shutdown current: <1 µA
Low dropout voltage: 105 mV @ 150 mA load
Initial output voltage accuracy: ±1%
Up to 14 fixed output voltage options: 1.8 V to 3.3 V
PSRR performance of 70 dB at 10 kHz
Current limit and thermal overload protection
Logic-controlled enable
5-lead TSOT package
4-ball, 0.8 mm × 0.8 mm, 0.4 mm pitch WLCSP
APPLICATIONS
Mobile phones
Digital camera and audio devices
Portable and battery-powered equipment
Post dc-to-dc regulation
Portable medical devices
RF, PLL, VCO, and clock power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay