AS78L12RTR-G1
AS78L12RTR-G1 AS78L12RTR-G1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AS78L12RTR-G1
AS78L12RTR-G1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AS78L12RTR-G1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAS78L12
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-243AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89
Voltage-InputUp to 36V
Current-Output100mA
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.8V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
This series of regulators are complete with internal current limiting, thermal shutdown protection, and safe-area compensation which make them virtually immune from output overload. If adequate heat sinking are provided, these regulators can deliver output currents up to 100mA.
The AS78LXX series are available in TO-92 (bulk or ammo packing), SOT-89 and SOIC-8 packages.
Features
• Output Current up to 100mA
• Fixed Output Voltages of 5V, 12V and 15V
• Output Voltage Accuracy of ±5% over the Full Temperature Range
• Internal Short Circuit Current Limiting
• Internal Thermal Overload Protection
• No External Components
• Output Transistor Safe-area Protection
Applications
• Consumer Electronics
• Microprocessor Power Supply
• Mother Board
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay