MIC5239-1.5BS
MIC5239-1.5BS MIC5239-1.5BS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5239-1.5BS
MIC5239-1.5BS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5239-1.5BS In Stock
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-Input2.3 V ~ 30 V
Current-Output500mA
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.35V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC5239 is a low quiescent current, µCap low-dropout regulator. With a maximum operating input voltage of 30V and a quiescent current of 23µA,it is ideal for supplying keep-alive power in systems with high voltage batteries.
Capable of 500mA output, the MIC5239 has a dropout voltage of only 350mV. It can provide high output current for applications such as USB. As a µCap LDO, the MIC5239 is stable with either a
ceramic or a tantalum output capacitor. It only requires a 3.3µF output capacitor for stability.
Features
• Ultra-low quiescent current (IQ = 23µA @IO = 100µA)
• Continuous 500mA output current
• Wide input range: 2.3V to 30V
• Low dropout voltage: 350mV @500mA
• ±1.0% initial output accuracy
• Stable with ceramic or tantalum output capacitor
• Logic compatible enable input
• Low output voltage error flag indicator
• Overcurrent protection
• Thermal shutdown
• Reverse-leakage protection
• Reverse-battery protection
• High-power SOIC-8, MSOP-8 and SOT-223 packages
Applications
• USB power supply
• Keep-alive supply in notebook and portable personal computers
• Logic supply from high voltage batteries
• Automotive electronics
• Battery-powered systems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay