M74HC4049RM13TR
M74HC4049RM13TR M74HC4049RM13TR - Brand New STMicroelectronics Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
M74HC4049RM13TR
M74HC4049RM13TR - Brand New STMicroelectronics Gates and Inverters
Manufacturer Part No: M74HC4049RM13TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryGates and Inverters
Series74HC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply2 V ~ 6 V
Supplier-Device-Package16-SO
Number-of-Circuits6 Circuits
Number-of-Inputs6 Inputs
Quiescent Current1μA
Current-Output-High-Low5.2mA, 5.2mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL17ns @ 6V, 150pF
Logic-TypeInverter
Logic-Level-Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic-Level-High1.5 V ~ 4.2 V
DESCRIPTION
Input protection circuits are different from those of the high speed CMOS IC’s.
The Vcc side diodes are designed to allow logic-level conversion from high- level voltages (up to 13V) to low level voltages.
■ HIGH SPEED: tPD = 8ns (TYP.) at VCC =6V
■ LOW POWER DISSIPATION: ICC = 1µA(MAX.) at TA=25°C
■ HIGH NOISE IMMUNITY: VNIH = VNIL = 28 % VCC (MIN.)
■ SYMMETRICAL OUTPUT IMPEDANCE: |IOH| = IOL = 6mA (MIN)
■ BALANCED PROPAGATION DELAYS: tPLH ≅ tPHL
■ WIDE OPERATING VOLTAGE RANGE: VCC (OPR) = 2V to 6V
■ PIN AND FUNCTION COMPATIBLE WITH 74 SERIES 4049
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay