NCP1234AD65R2G
NCP1234AD65R2G NCP1234AD65R2G - Brand New onsemi DC DC Switching Controllers
Get Quote
Buy Now
NCP1234AD65R2G
NCP1234AD65R2G - Brand New onsemi DC DC Switching Controllers
Manufacturer Part No: NCP1234AD65R2G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC DC Switching Controllers
SeriesNCP1234
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.008960 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-7
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-Type*
Supplier-Device-Package7-SOIC
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd9.5 V ~ 28 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Temperature
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage28 V
Output-Current500 mA
Switching-Frequency65 kHz
Fall-Time70 ns
Rise-Time70 ns
Duty-Cycle-Max85 %
**The NCP1234 is a new fixed−frequency current−mode controller featuring
Features
Fixed−Frequency Current−Mode Operation with Built−In Ramp Compensation
65 kHz or 100 kHz Oscillator Frequency version
Frequency Foldback then Skip Mode for Maximized Performance in Light Load and Standby Conditions
Timer−Based Overload Protection with Latched (option A) or Auto−Recovery (option B) Operation
High−voltage Current Source with Dynamic Self−Supply, Simplifying the Design of the VCC Capacitor
Frequency Modulation for Softened EMI Signature, including during Frequency Foldback mode
Adjustable Overpower Compensation
VCC Operation up to 28 V, with Overvoltage Detection
±500 mA Peak Source/Sink Current Drive Capability
4.0 ms Soft−Start
Internal Thermal Shutdown
Pin−to−Pin Compatible with the Existing NCP12xx Series
These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay