PIC16F785T-I/SS
PIC16F785T-I/SS PIC16F785T-I/SS - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Buy Now
PIC16F785T-I/SS
PIC16F785T-I/SS - Brand New MICROCHIP Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Manufacturer Part No: PIC16F785T-I/SS Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O17 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-ConvertersA/D 14x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeRS-232 USB
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output17 I/O
Data-RAM-Size128 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeFlash
DEVICE OVERVIEW
High-Performance RISC CPU:
• Only 35 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 20 MHz oscillator/clock input
- DC – 200 ns instruction cycle
• Interrupt Capability
• 8-Level Seep Hardware Stack
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- Factory calibrated to ±1%
- Software selectable frequency range of
8 MHz to 32 kHz
- Software tunable
- Two-Speed Start-up mode
- Crystal fail detect for critical applications
- Clock mode switching during operation for
power savings
• Power-Saving Sleep mode
• Wide Operating Voltage Range (2.0V-5.5V)
• Industrial and Extended Temperature Range
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up
Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR) with Software Control
Option
• Enhanced Low-Current Watchdog Timer (WDT)
with on-chip Oscillator (software selectable
nominal 268 seconds with full prescaler) with
Software Enable
• Multiplexed Master Clear with Pull-up/Input Pin
• Programmable Code Protection
• High-Endurance Flash/EEPROM cell:
- 100,000 write Flash endurance
- 1,000,000 write EEPROM endurance
- Flash/Data EEPROM retention: > 40 years (Continue ...)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay