DME10P1K-F
DME10P1K-F DME10P1K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
DME10P1K-F
DME10P1K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Manufacturer Part No: DME10P1K-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesDME
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance0.1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.827" L x 0.394" W (21.00mm x 10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.689" (17.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.846" (21.50mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC1000V (1kV)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback