C1210C221KFRACTU
C1210C221KFRACTU C1210C221KFRACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1210C221KFRACTU
C1210C221KFRACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1210C221KFRACTU In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1210 (3225 Metric)
Capacitance220pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesHigh Voltage
Voltage-Rated1500V (1.5kV)
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationsSMPS Filtering
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.075" (1.90mm)
FEATURES
• C0G (NP0), X7R, X5R, Z5U and Y5V Dielectrics
• 10, 16, 25, 50, 100 and 200 Volts
• Standard End Metalization: Tin-plate over nickel barrier
• Available Capacitance Tolerances: ±0.10 pF; ±0.25 pF; ±0.5 pF; ±1%; ±2%; ±5%; ±10%; ±20%; and +80%-20%
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback