MC100EL29DWG
MC100EL29DWG MC100EL29DWG - Brand New onsemi Flip Flops
Get Quote
Buy Now
MC100EL29DWG
MC100EL29DWG - Brand New onsemi Flip Flops
Manufacturer Part No: MC100EL29DWG In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Flip Flops
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryFlip-Flop
Series100EL
TypeD-Type
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.028254 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-20
Input-TypeDifferential
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeDifferential
FunctionSet(Preset) and Reset
Voltage-Supply-4.2 V ~ -5.7 V
Number-of-Circuits2 Circuits
Frequency-Clock-
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low-
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL-
Current-Quiescent50mA
Logic-TypeD-Type Flip-Flop
Number-of-Bits-per-Element1
Trigger-TypePositive Edge
Input-Capacitance-
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting/Non-Inverting
Part-#-AliasesMC100EL17DWG
Supply-Voltage-Max+/- 5.7 V
Supply-Voltage-Min+/- 4.2 V
Logic-Family100
Propagation Delay0.7 ns
Number-of-Input-Lines4 Input Lines
Number-of-Output-Lines4 Output Lines
Description
The 100 Series Contains Temperature Compensation
Features
• 1100 MHz Flip−Flop Toggle Frequency
• 580 ps Propagation Delays
• Q Output will Default LOW with Inputs Open or at VEE
• PECL Mode Operating Range: VCC = 4.2 V to 5.7 V with VEE = 0 V
• NECL Mode Operating Range: VCC = 0 V with VEE = −4.2 V to −5.7 V
• Internal Input Pulldown Resistors on D(s), CLK(s), S(s), and R(s).
• ESD Protection: Human Body Model; > 2 kV, Machine Model; > 100 V
• Meets or Exceeds JEDEC Spec EIA/JESD78 IC Latchup Test
• Flammability Rating: UL 94 V−0 @ 1.125 in, Oxygen Index: 28 to 34
• Transistor Count = 313 devices
• Pb−Free Package is Available*
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback