BFC247076104
BFC247076104 BFC247076104 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
BFC247076104
BFC247076104 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Manufacturer Part No: BFC247076104 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerVishay BC Components
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMKT470
PackagingTape & Box (TB)
Package-CaseRadial
Capacitance0.1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesLong Life
Size-Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.500" (12.70mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.728" (18.50mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC40V
Voltage-Rating-DC63V
Interference Suppression Film Capacitors - Class X2
Radial MKP 300 VAC - Standard Across The Line X2
FEATURES
• 15 mm to 55 mm lead pitch
• 7 A max. IRMS at 10 μF
• Self-healing properties
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
For across the line X2 applications.
Please see section Application Notes in this specification and especially www.vishay.com/doc?28153 .
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback