597D476X9035R2T
597D476X9035R2T 597D476X9035R2T - Brand New Vishay Sprague Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
597D476X9035R2T
597D476X9035R2T - Brand New Vishay Sprague Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: 597D476X9035R2T In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Sprague
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
TypeConformal Coated
PackagingAlternate Packaging
Package-Case3024 (7660 Metric)
Capacitance47μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated35V
Size-Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance100 mOhm
Height-Seated-Max0.157" (4.00mm)
Manufacturer-Size-CodeR
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback