AT27C1024-45VI
AT27C1024-45VI AT27C1024-45VI - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27C1024-45VI
AT27C1024-45VI - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27C1024-45VI Out of Stock
Series-
PackagingTray
Package-Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package40-VSOP
Memory Capacity1M (64K x 16)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed45ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27C1024 is a low-power, high-performance 1,048,576 bit one-time programmable read only memory (OTP EPROM) organized 64K by 16 bits. It requires only one 5V power supply in normal read mode operation. Any word can be accessed in less than 45 ns, eliminating the need for speed reducing WAIT states. The by-16 organization make this part ideal for high-performance 16- and 32-bit microprocessor systems.
Features
• Fast Read Access Time - 45 ns
• Low Power CMOS Operation
– 100 µA max. Standby
– 30 mA max. Active at 5 MHz
• JEDEC Standard Packages
– 40-Lead 600-mil PDIP
– 44-Lead PLCC
– 40-Lead TSOP (10 mm x 14 mm)
• Direct Upgrade from 512K (AT27C516) EPROM
• 5V ± 10% Power Supply
• High Reliability CMOS Technology
– 2000V ESD Protection
– 200 mA Latchup Immunity
• Rapid™ Programming Algorithm - 100 µs/word (typical)
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Integrated Product Identification Code
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback