LP2951C-33
LP2951C-33 LP2951C-33 - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
LP2951C-33
LP2951C-33 - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: LP2951C-33 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators ideally suited for use in battery-powered systems. These devices feature very low quiescent current (typ.75µA), and very low dropout voltage (typ.45mV at light loads and 380mV at 100mA) thus prolonging battery life. The quiescent current increases only slightly in dropout. The LP2950/LP2951 has positive transient protection up to 60V and can survive unregulated input transient up to 20V below ground.
The LP2950 and LP2951 were designed to include a tight initial tolerance (typ. 0.5%), excellent load and line regulation (typ. 0.05%), and a very low output voltage temperature coefficient, making these devices useful as a low-power voltage reference. The LP2950 is offered in the 3-pin TO-92 package. LP2951 is available in 8-pin plastic SOIC and DIP packages and offers three major additional system features. An error flag output warns of a low output voltage, often due to failing batteries on input. The LP2951 also features the logic-compatible shutdown input which enables the regulator to be switched on and off. The LP2951 device may be pin-strapped for a 5V, 3.3V, or 3V output, or programmed from 1.24V to 29V with an external pair of resistors.
FEATURES
• 5V, 3.3V, and 3V Versions at 100mA Output Current
• High Accuracy Output Voltage
• Extremely Low Quiescent Current
• Low Dropout Voltage
• Extremely Tight Load and Line Regulation
• Very Low Temperature Coefficient
• Current and Thermal Limiting
• Needs Minimum Capacitance (1µF) for Stability
• Unregulated DC Positive Transients 60V
ADDITIONAL FEATURES (LP2951 ONLY)
• 1.24V to 29V Programmable Output
• Error Flag Warning of Voltage Output Dropout
• Logic Controlled Electronic Shutdown
APPLICATIONS
• Battery Powered Systems
• Portable Consumer Equipment
• Cordless Telephones
• Portable (Notebook) Computers
• Portable Instrumentation
• Radio Control Systems
• Automotive Electronics
• Avionics
• Low-Power Voltage Reference
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback