2SA2018TL
2SA2018TL 2SA2018TL - Brand New Rohm Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
2SA2018TL
2SA2018TL - Brand New Rohm Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: 2SA2018TL In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Series2SA2018
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-75, SOT-416
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageEMT3
ConfigurationSingle
Power-Max150mW
Transistor-TypePNP
Electric current collectors500mA
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max12V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce270 @ 10mA, 2V
Vce saturation250mV @ 10mA, 200mA
Current-Collector-Cutoff-Max100nA (ICBO)
Frequency-Transition260MHz
Pd-Power-Dissipation150 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 12 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Emitter-Saturation-Voltage- 100 mV
Collector-Base-Voltage-VCBO- 15 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 6 V
Maximum-DC-Collector-Current- 1 A
Gain-Bandwidth-Product-fT260 MHz
Continuous-Collector-Current- 500 mA
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min270
DC-Current-Gain-hFE-Max680
**The transistor of 500mA class which went only into 2125 size
conventionally was attained in 1608 sizes or 1208 sizes.**
Features
1) A collector current is large.
2) Collector saturation voltage is low.
VCE (sat) ≤ 250mA At IC = −200mA / IB = −10mA
Applications
For switching, for muting.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback