FCP2416H154J-D1
FCP2416H154J-D1 FCP2416H154J-D1 - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
FCP2416H154J-D1
FCP2416H154J-D1 - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Manufacturer Part No: FCP2416H154J-D1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingBulk
Package-Case2416 (6041 Metric)
Capacitance0.15μF
TerminationSolder Pads
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Size-Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Tolerance±5%
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.075" (1.90mm)
Dielectric-MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage-Rating-AC-
Voltage-Rating-DC50V
DESCRIPTION
• Drain Current [email protected] TC=25℃
• Drain Source Voltage- : VDSS=600V(Min)
• Fast Switching Speed
• Minimum Lot-to-Lot variations for robust device performance and reliable operation
APPLICATIONS
• Designed for use in switching mode operation for system min-iaturization and higher efficiency.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback