AT29LV1024-15TC
AT29LV1024-15TC AT29LV1024-15TC - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT29LV1024-15TC
AT29LV1024-15TC - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT29LV1024-15TC Out of Stock
Series-
PackagingTray
Package-Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-TSOP
Memory Capacity1M (64K x 16)
Memory-TypeFLASH
Speed150ns
Format-MemoryFLASH
Description
The AT29LV1024 is a 3-volt-only in-system Flash programmable and erasable read only memory (PEROM). Its 1 megabit of memory is organized as 65,536 words by 16 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS technology, the device offers access times to 150 ns with power dissipation of just 54 mW. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 50 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times.
Features
• Single Voltage, Range 3V to 3.6V Supply
• 3-Volt-Only Read and Write Operation
• Software Protected Programming
• Fast Read Access Time - 150 ns
• Low Power Dissipation
15 mA Active Current
50 µA CMOS Standby Current
• Sector Program Operation
Single Cycle Reprogram (Erase and Program)
512 Sectors (128 words/sector)
Internal Address and Data Latches for 128 Words
• Fast Sector Program Cycle Time - 20 ms
• Internal Program Control and Timer
• DATA Polling for End of Program Detection
• Typical Endurance > 10,000 Cycles
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Commercial and Industrial Temperature Ranges
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback