ATMEGA8515-16AU
ATMEGA8515-16AU ATMEGA8515-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA8515-16AU
ATMEGA8515-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA8515-16AU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O35 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size512 x 8
ConnectivityEBI/EMI, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (4K x 16)
Data-Converters-
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4.5 V to 5.5 V
Interface-TypeSPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesmegaAVR
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Maximum-Clock-Frequency16 MHz
Input/output35 I/O
Data-RAM-Size512 B
Data-ROM-Size512 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
• RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 8K Bytes of In-System Self-programmable Flash
Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
True Read-While-Write Operation
– 512 Bytes EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes Internal SRAM
– Up to 64K Bytes Optional External Memory Space
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture
Mode
– Three PWM Channels
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Three Sleep Modes: Idle, Power-down and Standby
• I/O and Packages
– 35 Programmable I/O Lines
– 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, 44-lead PLCC, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V for ATmega8515L
– 4.5 - 5.5V for ATmega8515
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz for ATmega8515L
– 0 - 16 MHz for ATmega8515
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback