EP3SE110F1152C2N
EP3SE110F1152C2N EP3SE110F1152C2N - Brand New Intel / Altera FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Get Quote
Buy Now
EP3SE110F1152C2N
EP3SE110F1152C2N - Brand New Intel / Altera FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Manufacturer Part No: EP3SE110F1152C2N In Stock
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryFPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® III E
ProductStratix III Enhanced
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameStratix III
Package-CaseFBGA-1152
Operating-Temperature0°C ~ 85°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply0.86 V ~ 1.15 V
Supplier-Device-Package1152-FBGA (35x35)
IC Number of Gates
Number-of-I-O744 I/O
Number-of-LABs-CLBs4300
Number-of-Logic-Elements-Cells107500
Total-RAM-Bits8936448 Bits
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage1.2 V to 3.3 V
Input/output744 I/O
Number-of-Logic-Array-Blocks-LABs4300
Number-of-Logic-Elements107500 Logic Elements
Total-Memory8727 kbit
Embedded-Block-RAM-EBR672 kbit
Product Details
__
EP35 Series
• Programmable Crystal Oscillators
• HCMOS/TTL Output
• +5.0V Supply Voltage
• Tri-State and Power Down Options
• 4 Pad Ceramic SMD Package
• RoHS Compliant (Pb-Free)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback