501S42E120JV4E
501S42E120JV4E 501S42E120JV4E - Brand New Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
501S42E120JV4E
501S42E120JV4E - Brand New Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: 501S42E120JV4E Out of Stock
Contact us
ManufacturerRubycon
Product CategoryCeramic Capacitors
CategoriesAluminum Electrolytic Capacitors
SeriesZLJ
PackagingBulk
Part-StatusActive
Capacitance33?F
Tolerance±20%
Voltage-Rated100V
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Lifetime-Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple-Current-Low-Frequency260.4mA @ 120Hz
Ripple-Current-High-Frequency620mA @ 100kHz
Impedance290 mOhms
Lead-Spacing0.138" (3.50mm)
Size-Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height-Seated-Max0.512" (13.00mm)
Surface-Mount-Land-Size-
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseRadial, Can
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback