AD7376AR50
AD7376AR50 AD7376AR50 - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
AD7376AR50
AD7376AR50 - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: AD7376AR50 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The AD7376 provides a single channel, 128-position digitally controlled variable resistor (VR) device. This device performs the same electronic adjustment function as a potentiometer or variable resistor. These products were optimized for instrument and test equipment applications where a combination of high voltage with a choice between bandwidth or power dissipation are available as a result of the wide selection of end-to-end terminal resistance values. The AD7376 contains a fixed resistor with a wiper contact that taps the fixed resistor value at a point determined by a digital code loaded into the SPI-compatible serial-input register. The resistance between the wiper and either endpoint of the fixed resistor varies linearly with respect to the digital code transferred into the VR latch. The variable resistor offers a completely programmable value of resistance between the A terminal and the wiper or the B terminal and the wiper. The fixed A to B terminal resistance of 10 kΩ, 50 kΩ, 100 kΩ or 1 MΩ has a nominal temperature coefficient of –300 ppm/°C.
FEATURES
128 Position
Potentiometer Replacement
10 kΩ, 50 kΩ, 100 kΩ, 1 MΩ
Power Shutdown: Less than 1 μA
3-Wire SPI Compatible Serial Data Input
+5 V to +30 V Single Supply Operation
±5 V to ±15 V Dual Supply Operation
Midscale Preset
APPLICATIONS
Mechanical Potentiometer Replacement
Instrumentation: Gain, Offset Adjustment
Programmable Voltage-to-Current Conversion
Programmable Filters, Delays, Time Constants
Line Impedance Matching
Power Supply Adjustment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback