SPN3006T252RGB
SPN3006T252RGB SPN3006T252RGB - Brand New SYNCPOWER IC Chips
Get Quote
Buy Now
SPN3006T252RGB
SPN3006T252RGB - Brand New SYNCPOWER IC Chips
Manufacturer Part No: SPN3006T252RGB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSYNCPOWER
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SPN3055 is the N-Channel logic enhancement mode
power field effect transistors are produced using high cell
density , DMOS trench technology.
This high density process is especially tailored to
minimize on-state resistance. These devices are
particularly suited for low voltage application, such as
DC/DC converter and Desktop computer power
management.
FEATURES
30V/12A, RDS(ON)=60mΩ@VGS=10V
30V/6A, RDS(ON)=80mΩ@VGS=4.5V
Super high density cell design for extremely low RDS (ON)
Exceptional on-resistance and maximum DC current capability
‹ TO-252-2L package design
APPLICATIONS
Power Management in Desktop Computer
DC/DC Converter
LCD Display inverter
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback