MT49H32M18FM-25:B
MT49H32M18FM-25:B MT49H32M18FM-25:B - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
MT49H32M18FM-25:B
MT49H32M18FM-25:B - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: MT49H32M18FM-25:B Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingBulk
Package-Case144-TBGA
Operating-Temperature0°C ~ 95°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package144-μBGA (18.5x11)
Memory Capacity576M (32M x 18)
Memory-TypeRLDRAM 2
Speed2.5ns
Format-MemoryRAM
General Description
Features
• Organization 8 Meg x 32, 16 Meg x 16 in 8 banks
• Cyclic bank addressing for maximum data bandwidth
• Non multiplexed addresses
• Non interruptible sequential burst of two (2-bit prefetch) and four (4-bit prefetch) DDR
• Up to 600 Mb/sec/pin data rate
• Programmable READ latency (RL) of 5-6
• Data valid signal (DVLD) activated as read data is available
• Data mask signals (DM0/DM1) to mask first and
• second part of write data burst
• IEEE 1149.1 compliant JTAG boundary scan
• 2.5V VEXT, 1.8V VDD, 1.8V VDDQ I/O
• Pseudo-HSTL 1.8V I/O Supply
• Internal auto precharge
• Refresh requirements: 32ms at 95°C case
temperature (8K refresh for each bank, 64K refresh
command must be issued in total each 32ms)
• 144-pin, 11mm x 18.5mm µBGA package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback