FAN48630UC50X
FAN48630UC50X FAN48630UC50X - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN48630UC50X
FAN48630UC50X - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: FAN48630UC50X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesTinyBoost®
TypeSynchronous TinyBoost Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001658 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWLCSP-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeProgrammable
FunctionStep-Up
Supplier-Device-Package16-WLCSP (1.78x1.78)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBoost
Frequency-Switching2.5MHz
Current-Output1.5A (Switch)
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage5V, 5.29V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.35V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3 V to 5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current1.5 A
Switching-Frequency2.5 MHz
Input-Voltage-MIN2.35 V
Description
Features
■ Few External Components: 0.47 µH Inductor and 0603 Case Size Input and Output Capacitors
■ Input Voltage Range: 2.35 V to 5.5 V
■ Fixed Output Voltage Options: 3.0 V to 5.0 V
■ Maximum Continuous Load Current: 1500 mA at VIN of 2.6 V Boosting VOUT to 3.5 V
■ Up to 96% Efficient
■ True Bypass Operation when VIN > Target VOUT
■ Internal Synchronous Rectifier
■ Soft-Start with True Load Disconnect
■ Forced Bypass Mode
■ VSEL Control to Optimize Target VOUT
■ Short-Circuit Protection
■ Low Operating Quiescent Current
■ 16-Bump, 0.4 mm Pitch WLCSP
Applications
■ Cell Phones, Smart Phones, Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback