293D475X0016A2TE3
293D475X0016A2TE3 293D475X0016A2TE3 - Brand New VISHAY Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
293D475X0016A2TE3
293D475X0016A2TE3 - Brand New VISHAY Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: 293D475X0016A2TE3 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
TypeMolded
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance4.7μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance±20%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance5 Ohm
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Manufacturer-Size-CodeA
FEATURES
• Molded case available in six case codes
• Terminations: 100 % matte tin standard,
tin / lead available
• Compatible with “high volume” automatic
pick and place equipment
• Meets EIA-535-BAAC mechanical and
performance requirements
• Qualified to EIA-717
• Moisture sensitivity level 1
• Optical character recognition qualified
• Compliant terminations
• Material categorization: for definitions of compliance
please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
• Industrial
• Telecom infrastructure
• General purpose
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback