PH28F320W18BE60A
PH28F320W18BE60A PH28F320W18BE60A - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
PH28F320W18BE60A
PH28F320W18BE60A - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: PH28F320W18BE60A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case-
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.95 V
Supplier-Device-Package56-VFBGA
Memory Capacity32M (2M x 16)
Memory-TypeFLASH - NOR
Speed60ns
Format-MemoryFLASH
Product Details
__
The Intel StrataFlash® wireless memory (L18) device is the latest generation of Intel StrataFlash® memory devices featuring flexible, multiple-partition, dual operation. It provides high performance synchronous-burst read mode and asynchronous read mode using 1.8 V low voltage, multi-level cell (MLC) technology.
Product Features
■ High performance Read-While-Write/Erase
— 85 ns initial access
— 54 MHz with zero wait state, 14 ns clock-to-data output synchronous-burst mode
— 25 ns asynchronous-page mode
— 4-, 8-, 16-, and continuous-word burst mode
— Burst suspend
— Programmable WAIT configuration
— Buffered Enhanced Factory Programming (BEFP) at 5 µs/byte (Typ)
— 1.8 V low-power buffered programming at7 µs/byte (Typ)
■ Architecture
— Asymmetrically-blocked architecture
— Multiple 8-Mbit partitions: 64-Mbit and 128-Mbit devices
— Multiple 16-Mbit partitions: 256-Mbit devices
— Four 16-Kword parameter blocks: top or bottom configurations
— 64-Kword main blocks
— Dual-operation: Read-While-Write (RWW) or Read-While-Erase (RWE)
— Status Register for partition and device status
■ Power
— VCC (core) = 1.7 V - 2.0 V
— VCCQ (I/O) = 1.35 V - 2.0 V, 1.7 V - 2.0 V
— Standby current: 30 µA (Typ) for 256-Mbit
— 4-Word synchronous read current: 15 mA (Typ)at 54 MHz
— Automatic Power Savings mode
■ Security
— OTP space:
• 64 unique factory device identifier bits
• 64 user-programmable OTP bits
• Additional 2048 user-programmable OTP bits
— Absolute write protection: VPP = GND
— Power-transition erase/program lockout
— Individual zero-latency block locking
— Individual block lock-down
■ Software
— 20 µs (Typ) program suspend
— 20 µs (Typ) erase suspend
— Intel® Flash Data Integrator optimized
— Basic Command Set (BCS) and Extended Command Set (ECS) compatible
— Common Flash Interface (CFI) capable
■ Quality and Reliability
— Expanded temperature: –25° C to +85° C
— Minimum 100,000 erase cycles per block
— ETOX™ VIII process technology (0.13 µm)
■ Density and Packaging
— 64-, 128-, and 256-Mbit density in VF BGA packages
— 128/0 and 256/0 density in SCSP
— 16-bit wide data bus
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback