RGP02-16EHE3/54
Get Quote
Buy Now
RGP02-16EHE3/54
RGP02-16EHE3/54 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RGP02-16EHE3/54 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-204AL (DO-41)
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 1600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.8V @ 100mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1600V (1.6kV)
Current-Average-Rectified-Io500mA
Reverse-Recovery-Time-trr300ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback