NCP100SNT1
NCP100SNT1 NCP100SNT1 - Brand New ON Semiconductor Voltage References
Get Quote
Buy Now
NCP100SNT1
NCP100SNT1 - Brand New ON Semiconductor Voltage References
Manufacturer Part No: NCP100SNT1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
Supplier-Device-Package5-TSOP
Tolerance±1.7%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output20mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage0.9V
Voltage-Output-Max6V
Temperature-Coefficient-
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode100μA
Product Details
__
Sub 1.0 V Precision Adjustable Shunt Regulator
The NCP100 is a precision low voltage shunt regulator that is programmable over a voltage range of 0.9 V to 6.0 V. This device features a guaranteed reference accuracy of ±1.7% at 25°C and ±2.6% over the entire temperature range of −40°C to 85°C. The NCP100 exhibits a sharp low current turn−on characteristic with a low dynamic impedance of 0.20 over an operating current range of 100 A to 20 mA.
Features
•Programmable Output Voltage Range of 0.9 V to 6.0 V
•Voltage Reference Tolerance of ±1.7%
•Sharp Low Current Turn−ON Characteristic
•Low Dynamic Output Impedance of 0.2 from 100 A to 20 mA
•Wide Operating Current Range of 80 A to 20 mA
•TO−92 and Space Saving TSOP−5 Package
•Pb−Free Package is Available
Applications
•Reference for Single Cell Alkaline, NiCD and NiMH Applications
•Low Output Voltage (2.3 V) Switching Power Supply Error Amp
•Battery Powered Consumer Products
•Portable Test Equipment and Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback