AP7311-10WG-7
AP7311-10WG-7 AP7311-10WG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7311-10WG-7
AP7311-10WG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7311-10WG-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7311
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-25-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-25
Voltage-Input2 V ~ 6 V
Current-Output150mA
Voltage-Output1V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min200mA
Output-Current190 mA
Description
The AP7311 is a 150mA, adjustable and fixed output voltage, low dropout linear regulator. The device included pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry. The device is turned on when EN pin is set to logic high level.
Features
• 150mA Low Dropout Regulator with EN
• Very low IQover full load: 65µA
• Wide input voltage range: 2V to 6V
• Wide adjustable output: 0.8V to 5.0V
• Fixed output options: 1.0V to 3.3V
• PSRR: 65dB at 100Hz
• Fast start-up time: 80µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout: 150mV typical at 150mA
• Current limit protection
• Short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85°C
• SOT25: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback