AT89LS52-16AU
AT89LS52-16AU AT89LS52-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89LS52-16AU
AT89LS52-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89LS52-16AU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
Series89LS
ProductMCU
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O32 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsWDT
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 4 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size8KB (8K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 4 V
Interface-TypeUART
Core8051
Processor-SeriesAT89x
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max4 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency16 MHz
Input/output32 I/O
Data-RAM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Description
Features
• Compatible with MCS®-51 Products
• 8K Bytes of In-System Programmable (ISP) Flash Memory
– Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
• 2.7V to 4.0V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 16 MHz
• Three-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Eight Interrupt Sources
• Full Duplex UART Serial Channel
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power-off Flag
• Flexible ISP Programming (Byte and Page Modes)
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback