AT90USB162-16AU
AT90USB162-16AU AT90USB162-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT90USB162-16AU
AT90USB162-16AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT90USB162-16AU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® 90USB
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.002568 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package32-TQFP (7x7)
Number-of-I-O22 I/O
Speed16MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeSPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesAT90USBx
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency16 MHz
Input/output22 I/O
Data-RAM-Size4 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 125 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
• Non-volatile Program and Data Memories
– 8K / 16K Bytes of In-System Self-Programmable Flash
• Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• USB boot-loader programmed by default in the factory
• In-System Programming by on-chip Boot Program hardware-activated after reset
• True Read-While-Write Operation
– 512 Bytes EEPROM
• Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 512 Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• USB 2.0 Full-speed Device Module with Interrupt on Transfer Completion
– Complies fully with Universal Serial Bus Specification REV 2.0
– 48 MHz PLL for Full-speed Bus Operation : data transfer rates at 12 Mbit/s
– Fully independant 176 bytes USB DPRAM for endpoint memory allocation
– Endpoint 0 for Control Transfers: from 8 up to 64-bytes
– 4 Programmable Endpoints:
• IN or Out Directions
• Bulk, Interrupt and IsochronousTransfers
• Programmable maximum packet size from 8 to 64 bytes
• Programmable single or double buffer
– Suspend/Resume Interrupts
– Microcontroller reset on USB Bus Reset without detach
– USB Bus Disconnection on Microcontroller Request
– USB pad multiplexed with PS/2 peripheral for single cable capability
• Peripheral Features
– PS/2 compliant pad
– One 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode (two 8-bit PWM channels)
– USART with SPI master only mode and hardware flow control (RTS/CTS)
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• On Chip Debug Interface (debugWIRE)
• Special Microcontroller Features
– Power-On Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, Power-save, Power-down, Standby, and Extended Standby
• I/O and Packages
– 22 Programable I/O Lines
– QFN32 (5x5mm) / TQFP32 packages
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V
• Operating temperature
– Industrial (-40°C to +85°C)
• Maximum Frequency
– 8 MHz at 2.7V - Industrial range
– 16 MHz at 4.5V - Industrial range
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback