DEC1X3J100JC4BMS1
DEC1X3J100JC4BMS1 DEC1X3J100JC4BMS1 - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
DEC1X3J100JC4BMS1
DEC1X3J100JC4BMS1 - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: DEC1X3J100JC4BMS1 In Stock
Contact us
ManufacturerMurata Electronics
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesDEC
PackagingBulk
Package-CaseRadial, Disc
Capacitance10pF
Operating-Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesHigh Voltage
Voltage-Rated6300V (6.3kV)
Size-Dimension0.276" Dia (7.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientSL
Lead-StyleStraight
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.394" (10.00mm)
Height-Seated-Max0.433" (11.00mm)
Ratings-
Thickness-Max-
[ muRata** ] **
Features
1. Small size and low height SMD
2. Operating temperature range guaranteed up to 125°C.
3. Dielectric strength: AC4000V
4. Class X1/Y1 capacitors certified by ENEC (SEMKO)/UL/ CQC/KTC
6. Coated with flame-retardant halogen-free epoxy resin (conforming to UL94V-0 standard).
Cl=900ppm max., Br=900ppm max. and Cl+Br=1500ppm max.
7. Rated voltage: X1: AC440V(r.m.s.), Y1: AC250V(r.m.s.) or X1: AC440V(r.m.s.), Y1: AC300V(r.m.s.)
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback