MMK5472K63J01L4BULK
MMK5472K63J01L4BULK MMK5472K63J01L4BULK - Brand New KEMET Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
MMK5472K63J01L4BULK
MMK5472K63J01L4BULK - Brand New KEMET Film Capacitors
Manufacturer Part No: MMK5472K63J01L4BULK Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMMK
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance4700pF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.197" (5.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.256" (6.50mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC40V
Voltage-Rating-DC63V
NEW OPTIMIZED SERIES IN SMALLER DIMENSIONS
TYPICAL APPLICATIONS
Bypassing, signal coupling. General purpose for highest reliability.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback