IRU1117-33CD
IRU1117-33CD IRU1117-33CD - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
IRU1117-33CD
IRU1117-33CD - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: IRU1117-33CD In Stock
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD-Pak
Voltage-InputUp to 7V
Current-Output800mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.2V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
DESCRIPTION
The IRU1117-33 is a low dropout three-terminal fixed output regulator with minimum of 800mA output current capability. This product is specifically designed to provide well regulated supply for low voltage IC applications such as VGA, sound & DVD cards. The IRU1117-33 is guaranteed to have <1.2V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated with 4.75V to 7V input supply. The IRU1117-33 is specifically designed to be stable with low cost aluminum capacitors while main taining stability with low ESR tantalum caps.
FEATURES
■ Guaranteed < 1.2V Dropout at 800mA Load Current
■ Fast Transient Response
■ 1% Output Voltage Initial Accuracy
■ Built-In Thermal Shutdown
■ Available in SOT-223, D-Pak, Ultra Thin-Pak™ and 8-Pin SOIC Surface-Mount Packages
APPLICATIONS
■ VGA & Sound Card Applications
■ Standard 3.3V Chip Set and Logic Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback