FDPF10N50CT
FDPF10N50CT FDPF10N50CT - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
FDPF10N50CT
FDPF10N50CT - Brand New Fairchild Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: FDPF10N50CT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
UniFET™ II MOSFET is Fairchild Semiconductor®’s high voltage MOSFET family based on advanced planar stripe and DMOS technology. This advanced MOSFET family has the smallest on-state resistance among the planar MOSFET, and also provides superior switching performance and higher avalanche energy strength. In addition, internal gate-source ESD diode allows UniFETTM II MOSFET to withstand over 2kV HBM surge stress. This device family is suitable for switching power converter applications such as power factor correction (PFC), flat panel display (FPD) TV power, ATX and electronic lamp ballasts.
Features
• RDS(on) = 640 mΩ(Typ.) @ VGS = 10 V, ID = 5 A
• Low Gate Charge (Typ. 23 nC)
• Low Crss (Typ. 10 pF)
• 100% Avalanche Tested
• Improved dv/dt Capability
• ESD Improved Capability
• RoHS compliant
Applications
• LCD/ LED/ PDP TV
• Lighting
• Uninterruptible Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback