BAV70UE6327
BAV70UE6327 BAV70UE6327 - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BAV70UE6327
BAV70UE6327 - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BAV70UE6327 In Stock
Contact us
ManufacturerINFINEON
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
MfrInfineon Technologies
Series-
PackageBulk
Product-StatusActive
Diode-Configuration2 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max80 V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode200mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.25 V @ 150 mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io) Any Speed
Reverse-Recovery-Time-trr4 ns
Current-Reverse-Leakage-Vr150 nA @ 70 V
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-74 SOT-457
Supplier-Device-PackagePG-SC74-6
Product Details
__
Silicon Switching Diode
• For high-speed switching applications
• Common cathode configuration
• BAV70S / U: For orientation in reel see package information below
• Pb-free (RoHS compliant) package1)
• Qualified according AEC Q101
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback