EP4CE15F23I8LN
EP4CE15F23I8LN EP4CE15F23I8LN - Brand New Intel / Altera FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Get Quote
Buy Now
EP4CE15F23I8LN
EP4CE15F23I8LN - Brand New Intel / Altera FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Manufacturer Part No: EP4CE15F23I8LN In Stock
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryFPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® IV E
ProductCyclone IV E
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameCyclone IV
Package-CaseFBGA-484
Operating-Temperature-40°C ~ 100°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply0.97 V ~ 1.03 V
Supplier-Device-Package484-FBGA (23x23)
IC Number of Gates-
Number-of-I-O343 I/O
Number-of-LABs-CLBs963
Number-of-Logic-Elements-Cells15408
Total-RAM-Bits516096 Bits
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1 V to 1.2 V
Maximum-Operating-Frequency200 MHz
Input/output343 I/O
Number-of-Logic-Array-Blocks-LABs963
Number-of-Logic-Elements15408 Logic Elements
Total-Memory504 kbit
Product Details
__
Cyclone IV Device Family Features
The Cyclone IV device family offers the following features:
■ Low-cost, low-power FPGA fabric:
■ 6K to 150K logic elements
■ Up to 6.3 Mb of embedded memory
■ Up to 360 18 × 18 multipliers for DSP processing intensive applications
■ Protocol bridging applications for under 1.5 W total power
■ Cyclone IV GX devices offer up to eight high-speed transceivers that provide:
■ Data rates up to 3.125 Gbps
■ 8B/10B encoder/decoder
■ 8-bit or 10-bit physical media attachment (PMA) to physical coding sublayer (PCS) interface
■ Byte serializer/deserializer (SERDES)
■ Word aligner
■ Rate matching FIFO
■ TX bit slipper for Common Public Radio Interface (CPRI)
■ Electrical idle
■ Dynamic channel reconfiguration allowing you to change data rates andprotocols on-the-fly
■ Static equalization and pre-emphasis for superior signal integrity
■ 150 mW per channel power consumption
■ Flexible clocking structure to support multiple protocols in a single transceiver block
■ Cyclone IV GX devices offer dedicated hard IP for PCI Express (PIPE) (PCIe) Gen 1:
■ ×1, ×2, and ×4 lane configurations
■ End-point and root-port configurations
■ Up to 256-byte payload
■ One virtual channel
■ 2 KB retry buffer
■ 4 KB receiver (Rx) buffer
■ Cyclone IV GX devices offer a wide range of protocol support:
■ PCIe (PIPE) Gen 1 ×1, ×2, and ×4 (2.5 Gbps)
■ Gigabit Ethernet (1.25 Gbps)
■ CPRI (up to 3.072 Gbps)
■ XAUI (3.125 Gbps)
■ Triple rate serial digital interface (SDI) (up to 2.97 Gbps)
■ Serial RapidIO (3.125 Gbps)
■ Basic mode (up to 3.125 Gbps)
■ V-by-One (up to 3.0 Gbps)
■ DisplayPort (2.7 Gbps)
■ Serial Advanced Technology Attachment (SATA) (up to 3.0 Gbps)
■ OBSAI (up to 3.072 Gbps)
■ Up to 532 user I/Os
■ LVDS interfaces up to 840 Mbps transmitter (Tx), 875 Mbps Rx
■ Support for DDR2 SDRAM interfaces up to 200 MHz
■ Support for QDRII SRAM and DDR SDRAM up to 167 MHz
■ Up to eight phase-locked loops (PLLs) per device
■ Offered in commercial and industrial temperature grades
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback