DSC1001CI2-074.2500T
DSC1001CI2-074.2500T DSC1001CI2-074.2500T - Brand New Microchip Technology Oscillators
Get Quote
Buy Now
DSC1001CI2-074.2500T
DSC1001CI2-074.2500T - Brand New Microchip Technology Oscillators
Manufacturer Part No: DSC1001CI2-074.2500T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryOscillators
SeriesDSC1001
TypeMEMS (Silicon)
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Height0.035" (0.90mm)
Package-Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Frequency74.25MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
FunctionStandby (Power Down)
Voltage-Supply1.8 V ~ 3.3 V
OutputCMOS
Supply Current8.7mA
RatingsAEC-Q100
Frequency-Stability±25ppm
General Description
The DSC1001 is a silicon MEMS based CMOS oscillator offering excellent jitter and stability performance over a wide range of supply voltages and temperatures. The device operates from 1 to 150MHz with supply voltages between 1.8 to 3.3 Volts and temperature ranges up to -40ºC to 105ºC.
Features
● Frequency Range: 1 to 150MHz
● Exceptional Stability over Temperature
o ±10 PPM, ±25 PPM, ±50 PPM
● Operating voltage
o 1.7 to 3.6V
● Operating Temperature Range
o Ext. Industrial -40ºC to 105ºC
o Industrial -40ºC to 85ºC
o Ext. Commercial -20ºC to 70ºC
o Commercial 0ºC to 70ºC
● Low Operating and Standby Current
o 5mA Operating (40MHz)
o 15uA Standby
● Ultra Miniature Footprint
o 2.5 x 2.0 x 0.85 mm
o 3.2 x 2.5 x 0.85 mm
o 5.0 x 3.2 x 0.85 mm
o 7.0 x 5.0 x 0.85 mm
● MIL-STD 883 Shock and Vibration
Resistant
● Pb Free, RoHS, Reach SVHC Compliant
● AEC-Q100 Reliability Qualified
Benefits
● Pin for pin “drop in” replacement for industry standard oscillators
● Semiconductor level reliability, significantly higher than quartz
● Short mass production lead-times
● Longer Battery Life / Reduced Power
● Compact Plastic package
● Cost Effective
Applications
● Mobile Applications
● Consumer Electronics
● Portable Electronics
● DVR, CCTV, Surveillance Cameras
● Low Profile Applications
● Industrial Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback