ATMEGA48P-20AU
ATMEGA48P-20AU ATMEGA48P-20AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATMEGA48P-20AU
ATMEGA48P-20AU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATMEGA48P-20AU Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesAVR® ATmega
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.002568 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATMEGA
Package-CaseTQFP-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package32-TQFP (7x7)
Number-of-I-O23 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size4KB (2K x 16)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CoreAVR
Processor-SeriesATmega
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Analog Power Supply1.8 V to 5.5 V
Number-of-ADC-Channels8 Channel
Input/output23 I/O
Data-RAM-Size512 B
Data-ROM-Size256 B
I-O-Voltage1.8 V to 5.5 V
Number-of-Timers-Counters3 Timer
Watchdog-TimersWatchdog Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
DAC-Resolution-
Overview
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 131 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– 4/8/16/32K Bytes of In-System Self-Programmable Flash progam memory (ATmega48P/88P/168P/328P)
– 256/512/512/1K Bytes EEPROM (ATmega48P/88P/168P/328P)
– 512/1K/1K/2K Bytes Internal SRAM (ATmega48P/88P/168P/328P)
– Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
– Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C(1)
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
In-System Programming by On-chip Boot Program
True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Six PWM Channels
– 8-channel 10-bit ADC in TQFP and QFN/MLF package Temperature Measurement
– 6-channel 10-bit ADC in PDIP Package
Temperature Measurement
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Byte-oriented 2-wire Serial Interface (Philips I2C compatible)
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby, and Extended Standby
• I/O and Packages
– 23 Programmable I/O Lines
– 28-pin PDIP, 32-lead TQFP, 28-pad QFN/MLF and 32-pad QFN/MLF
• Operating Voltage:
– 1.8 - 5.5V for ATmega48P/88P/168PV
– 2.7 - 5.5V for ATmega48P/88P/168P
– 1.8 - 5.5V for ATmega328P
• Temperature Range:
– -40°C to 85°C
• Speed Grade:
– ATmega48P/88P/168PV: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega48P/88P/168P: 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
– ATmega328P: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Low Power Consumption at 1 MHz, 1.8V, 25°C for ATmega48P/88P/168P:
– Active Mode: 0.3 mA
– Power-down Mode: 0.1 µA
– Power-save Mode: 0.8 µA (Including 32 kHz RTC)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback