DSPIC30F3012-20I/SO
DSPIC30F3012-20I/SO DSPIC30F3012-20I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC30F3012-20I/SO
DSPIC30F3012-20I/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC30F3012-20I/SO In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Package-Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package18-SOIC
Number-of-I-O12 I/O
Speed20 MIPS
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.5 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size24KB (8K x 24)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeInternal
**This data sheet contains information specific to the dsPIC30F2011,
dsPIC30F2012, dsPIC30F3012 and**
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback