BFC237341155
BFC237341155 BFC237341155 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
BFC237341155
BFC237341155 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Manufacturer Part No: BFC237341155 In Stock
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMKT373
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance1.5μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.886" (22.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.709" (18.00mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC160V
Voltage-Rating-DC250V
FEATURES
• 15 mm to 27.5 mm lead pitch.
Supplied loose in box and taped on reel
• Material categorization:
for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
Blocking and coupling, bypass and energy reservoir
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback