MA3J74200L
MA3J74200L MA3J74200L - Brand New PANASONIC Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MA3J74200L
MA3J74200L - Brand New PANASONIC Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MA3J74200L In Stock
Contact us
ManufacturerPanasonic Electronic Components
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Series Connection
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max30V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode30mA (DC)
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 30mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse-Recovery-Time-trr1ns
Current-Reverse-Leakage-Vr1?A @ 30V
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-85
Supplier-Device-PackageSMini3-F1
Base-Part-NumberMA3J742
Silicon epitaxial planar type
For switching
■ Features
• Two MA3X716 (MA716) is contained in one package (series connection)
• Low forward voltage VF , optimum for low voltage rectification
• Optimum for high frequency rectification because of its short reverse recovery time (trr)
• S-Mini type 3-pin package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback