DF22-2P-7.92DSA(05)
DF22-2P-7.92DSA(05) DF22-2P-7.92DSA(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22-2P-7.92DSA(05)
DF22-2P-7.92DSA(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22-2P-7.92DSA(05) Out of Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorBeige
SeriesEnerBee™ DF22
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Current-Rating25 A
Termination-StyleSolder Pin
Voltage-Rating600 V
TradenameEnerBee
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesBoard Guide
Connector-TypeHeader, Shrouded
Electrical contact materialsCopper Alloy
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions2 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Holder
Contact-Mating-Length0.354" (9.00mm)
Contact-PlatingTin Copper
Product Details
__
The HIROSE DF22-2P-7.92DSA(05) is a rectangular connector header with shrouded tin male pins and board guide. It is designed for cable mounting and features two positions in one row with a 0.312" (7.92mm) pitch. The connector is made of high-quality materials and is designed to provide reliable and secure connections. It is suitable for a wide range of applications, including industrial, automotive, and consumer electronics. The connector is easy to install and provides a reliable connection for a variety of applications. It is RoHS compliant and is backed by a limited lifetime warranty.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback