MD8486A-10LL-SK
MD8486A-10LL-SK MD8486A-10LL-SK - Brand New Intel IC Chips
Get Quote
Buy Now
MD8486A-10LL-SK
MD8486A-10LL-SK - Brand New Intel IC Chips
Manufacturer Part No: MD8486A-10LL-SK In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerINTEL
Product CategoryIC Chips
Description
The 82C54 has three independently programmable and functional 16-bit counters, each capable of handling clock input frequencies of up to 8MHz (82C54) or 10MHz (82C54-10) or 12MHz (82C54-12).
Features
• 8MHz to 12MHz Clock Input Frequency
• Compatible with NMOS 8254
- Enhanced Version of NMOS 8253
• Three Independent 16-Bit Counters
• Six Programmable Counter Modes
• Status Read Back Command
• Binary or BCD Counting
• Fully TTL Compatible
• Single 5V Power Supply
• Low Power
- ICCSB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10µA
- ICCOP . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10mA at 8MHz
• Operating Temperature Ranges
- C82C54 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0°C to +70°C
- I82C54 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -40°C to +85°C
- M82C54 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . -55°C to +125°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback