B32672L1622J000
B32672L1622J000 B32672L1622J000 - Brand New TDK Corporation Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
B32672L1622J000
B32672L1622J000 - Brand New TDK Corporation Film Capacitors
Manufacturer Part No: B32672L1622J000 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerEPCOS (TDK)
Product CategoryFilm Capacitors
CategoriesFilm Capacitors
SeriesB32672L
PackagingBulk
Part-StatusActive
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage-Rating-AC600V
Voltage-Rating-DC1600V (1.6kV)
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Operating-Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseRadial
Size-Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height-Seated-Max0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead-Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings-
Features-
Product Details
__
High V AC, high temperature (wound)
Features
Very high AC voltages for all frequency ranges
Very small dimensions
High peak voltage for short time periods
High peak current
High pulse withstand capability
RoHS-compatible
Halogen-free capacitors available on request
Typical applications
Electronic ballasts (resonant circuits)
SMPS
High-frequency AC loads
Pulse circuits
Construction
Dielectric: metallized polypropylene (PP)
Wound capacitor technology
Plastic case (UL 94 V-0)
Epoxy resin sealing
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback