LTC1682CS8-3.3
LTC1682CS8-3.3 LTC1682CS8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC1682CS8-3.3
LTC1682CS8-3.3 - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1682CS8-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
FEATURES
■ Low Output Noise: 60µVRMS (100kHz BW)
■ Adjustable or Fixed Boosted Output
■ Adjustable Output Voltage Range: 2.5V to 5.5V
■ Fixed Output Voltages: 3.3V, 5V
■ Wide Input Voltage Range: 1.8V to 4.4V
■ Uses Small Ceramic Capacitors
■ No Inductors Required
■ Output Current up to 50mA
■ 550kHz Switching Frequency
■ Low Operating Current: 150µA
■ Low Shutdown Current: 1µA
■ Internal Thermal Shutdown and Current Limiting
■ Available in 8-Pin MSOP and SO Packages
APPLICATIONS
■ VCO Power Supplies in Cellular Phones
■ 2-Way Pagers
■ Wireless PCMCIA Cards
■ Portable Medical Instruments
■ Low Power Data Acquisition
■ Remote Transmitters
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback