AP7333-12SAG-7
AP7333-12SAG-7 AP7333-12SAG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7333-12SAG-7
AP7333-12SAG-7 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7333-12SAG-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7333
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23
Voltage-Input2 V ~ 6 V
Current-Output300mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min400mA
Output-Current1 A
Description
The AP7333 is a 300mA, fixed output voltage, low dropout linear regulator. The device included pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry.
Built-in current-limit and thermal-shutdown functions prevent IC from damage in fault conditions.
The AP7333 is available in SOT23 packages with different pin-outs.
Features
• 300mA Low Dropout Regulator in 3-pin package
• Very low IQ over full load: 65µA
• Wide input voltage range: 2V to 6V
• Fixed output options: 1.0V to 3.3V
• PSRR: 65dB typical at 100Hz
• Fast start-up time: 80µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout: 300mV typical at 300mA
• Current limit protection
• Short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85°C
• SOT23 and SOT23R: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• XDSL Router
• Wireless LAN Cards
• Desktop and Notebook Computers
• Battery Powered Equipments
• Mouse, Keyboards
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback