50A02CH-TL-E
50A02CH-TL-E 50A02CH-TL-E - Brand New onsemi Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
50A02CH-TL-E
50A02CH-TL-E - Brand New onsemi Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: 50A02CH-TL-E In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
Series50A02CH
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package3-CPH
ConfigurationSingle
Power-Max700mW
Transistor-TypePNP
Electric current collectors500mA
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max50V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce200 @ 10mA, 2V
Vce saturation120mV @ 10mA, 100mA
Current-Collector-Cutoff-Max100nA (ICBO)
Frequency-Transition690MHz
Pd-Power-Dissipation700 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 50 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Emitter-Saturation-Voltage- 0.06 V
Collector-Base-Voltage-VCBO- 50 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 5 V
Maximum-DC-Collector-Current- 1 A
Gain-Bandwidth-Product-fT690 MHz
Continuous-Collector-Current- 500 mA
DC-Current-Gain-hFE-Max500
Bipolar Transistor
–50V, –0.5A, Low VCE(sat) PNP Single CPH3
Features
• High collector current capability
• Low collector-to-emitter saturation voltage (resistance) : RCE(sat) typ=210mΩ [IC=0.5A, IB=50mA]
• Low ON-resistance (Ron)
• Halogen free conpliance
Applications
• Low-frequency Amplifier, high-speed switching, small motor drive, muting circuit
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback